Muzyka dla kanałów informacyjnych

Jaką rolę w mediach odgrywa muzyka? Przeczytaj opis utworu "Tension".

Rolą utworów muzycznych używanych w mediach jest m.in. utrzymanie napięcia u widza, wzbudzenie emocji, czy podkreślenie charakteru danej informacji. Ważne jest to, aby tworzyła spójne tło pod narrację i nie wyróżniała się. 


Jaka jest budowa tego typu utworu?

Utwory o charakterze tła mają zazwyczaj prostą strukturę harmoniczną, dzięki czemu nie zakłócają w przekazie informacji podawanych przez narratora. Są w głównej mierze oparte na rytmie, a ich warstwa melodyczna schodzi na drugi plan. Tempo i charakter tego typu utworom nadają instrumenty perkusyjne lub arpegiatory (syntezator grający akordy w szybkim tempie).

Screenshot z programu do produkcji muzycznej – Logic Pro X

Podczas pracy nad muzyką przede wszystkim trzeba brać pod uwagę możliwości montażu filmu. Wypełnienie tła muzyką w dłuższym filmie możliwe jest dzięki zapętlonym wariantom.

Właśnie dlatego utwór „Tension” został podzielony na części, które można zapętlić.
Czas trwania utworu w całości to 3 min. 30 sec., a wybrane warianty do zapętlenie trwają kolejno:

  • Loop A   Long  – 1:20 min.
  • Loop B   Long  – 1:22 min.
  • Loop C.1 Long – 1:20 min.
  • Loop C.2 Long – 0:49 min.
  • Loop D.1 Long – 3:04 min.
  • Loop D.2 Long – 0:45 min.

Poniżej realizacja z wykorzystaniem moich „loopów” w filmie na kanale Good Times Bad Times:

Od 1:40 do 4:59 – Loop B Long

 

Od 5:00 do 8:40 – Loop C Long

 


Gdzie znajdę muzykę do filmu?

Innym istotnym aspektem podczas wyboru muzyki dla mediów staje się zakup licencji. Ze względu na wysokie koszty zakupu unikalnego utworu, edytorzy wideo wybierają muzykę z banków brzmień. Utwory w bankach brzmień zostają sprzedawane wielokrotnie na bazie licencji Royalty Free. Licencja zezwala na monetyzację filmów w social media, bez roszczeń o prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej.

Kliknij i odwiedź sklep z muzyką Royalty Free

 


Czy muzyka tła powinna być zsynchronizowana z obrazem?

Synchronizacja obrazu z dźwiękiem jest niezwykle istotna w filmach, a szczególnie w animacjach. Potrafi ona pogłębić odczucia widza w odbiorze materiału, zmienić jego nastrój, wzbudzić napięcie, zawiesić akcję. W przypadku muzyki już skomponowanej (np. z banków brzmień) synchronizacja może się opierać na:
a) montażu video do muzyki
b) wyborze muzyki bez punktów kulminacyjnych.

Możliwości synchronizacji niestety są ograniczone, ponieważ stworzona już muzyka ma nadane emocje oraz punkty kulminacyjne.

Szukasz muzyki dopasowanej do Twoich potrzeb?
Skorzystaj z formularza na dole strony.

Skontaktuj się ze mną

Adam Goik, aranżacje i kompozycje muzyczne do zastosowań komercyjnych. Realizacje z zakresu produkcji muzycznej i sound design. Skontaktuj się w sprawie wyceny Twojego projektu.

Obserwuj mnie w mediach społecznościowych