Jaką rolę w mediach odgrywa muzyka? Przeczytaj opis utworu "Tension".
Rolą utworów muzycznych używanych w mediach jest m.in. utrzymanie napięcia u widza, wzbudzenie emocji, czy podkreślenie charakteru danej informacji. Ważne jest to, aby tworzyła spójne tło pod narrację i nie wyróżniała się.
Jaka jest budowa tego typu utworu?
Utwory o charakterze tła mają zazwyczaj prostą strukturę harmoniczną, dzięki czemu nie zakłócają w przekazie informacji podawanych przez narratora. Są w głównej mierze oparte na rytmie, a ich warstwa melodyczna schodzi na drugi plan. Tempo i charakter tego typu utworom nadają instrumenty perkusyjne lub arpegiatory (syntezator grający akordy w szybkim tempie).
Screenshot z programu do produkcji muzycznej – Logic Pro X
Podczas pracy nad muzyką przede wszystkim trzeba brać pod uwagę możliwości montażu filmu. Wypełnienie tła muzyką w dłuższym filmie możliwe jest dzięki zapętlonym wariantom.
Właśnie dlatego utwór „Tension” został podzielony na części, które można zapętlić.
Czas trwania utworu w całości to 3 min. 30 sec., a wybrane warianty do zapętlenie trwają kolejno:
- Loop A Long – 1:20 min.
- Loop B Long – 1:22 min.
- Loop C.1 Long – 1:20 min.
- Loop C.2 Long – 0:49 min.
- Loop D.1 Long – 3:04 min.
- Loop D.2 Long – 0:45 min.
Poniżej realizacja z wykorzystaniem moich „loopów” w filmie na kanale Good Times Bad Times:
Od 1:40 do 4:59 – Loop B Long
Od 5:00 do 8:40 – Loop C Long
Gdzie znajdę muzykę do filmu?
Innym istotnym aspektem podczas wyboru muzyki dla mediów staje się zakup licencji. Ze względu na wysokie koszty zakupu unikalnego utworu, edytorzy wideo wybierają muzykę z banków brzmień. Utwory w bankach brzmień zostają sprzedawane wielokrotnie na bazie licencji Royalty Free. Licencja zezwala na monetyzację filmów w social media, bez roszczeń o prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej.
Kliknij i odwiedź sklep z muzyką Royalty Free
Czy muzyka tła powinna być zsynchronizowana z obrazem?
Synchronizacja obrazu z dźwiękiem jest niezwykle istotna w filmach, a szczególnie w animacjach. Potrafi ona pogłębić odczucia widza w odbiorze materiału, zmienić jego nastrój, wzbudzić napięcie, zawiesić akcję. W przypadku muzyki już skomponowanej (np. z banków brzmień) synchronizacja może się opierać na:
a) montażu video do muzyki
b) wyborze muzyki bez punktów kulminacyjnych.
Możliwości synchronizacji niestety są ograniczone, ponieważ stworzona już muzyka ma nadane emocje oraz punkty kulminacyjne.